نظافت

تو سه سوت خونه ات رو تمیز کن! ۱۱ نکته کارآمد برای تمیز کردن سریع خانه 

شاید برای شماهم سخت باشد که بصورت مداوم منزل خود را تمیز کنید اما همه ی ما خانه ی تمیز را دوست داریم.

آیا راهی برای تمیز کردن به سرعت خانه وجود دارد؟

بسیاری از اشخاص نا آشنا مطمئن‌ نیستند که آیا حتما باید در شروع گردگیری کنند یا جاروبرقی بکشند . آنها به این فکر‌ می کنند که آیا آشپزخانه را پیش از دستشویی‌ تمیز‌ کنند یا برعکس‌ ؟

با این چند نکته که در ادامه آمده است به سرعت می توانید منزل خود را نظافت کنید:

کل خانه را تمیز کنید، نه یک اتاق را در یک زمان

نکته اول برای تمیز کردن سریع منزل: خیلی براتون پیش آمده که ندونید کدام کار رو اول انجام دهید. آیا اول جارو بکشید یا اول گردگیری کنید یا اول شستشو. این موضوع معمولا خیلی ذهن ماها رو درگیر می کنه. امام اینجا براتون یه پیشنهاد خیلی عالی داریم. هر کدام رو که انتخاب می کنید اون رو برای تمام منزلتون انجام بدید. یعنی چی؟ الان میگم

یعنی شروع نکنید مثلا یه اتاق رو گردگیری کنید بعد همون اتاق رو جارو بکشید و مرتب کنید و سپس برید سراغ اتاق بعدی و اتاق بعدی… اینجوری حس خواهید کرد که داخل یک چرخه تکراری گیر کردید و کار نظافت براتون کسل کنند خواهد شد.

بهتر هست که اگر اول گردگیری را انتخاب کردید، این کار رو برای تمام منزل انجام دهید. یعنی از اتاق ها شروع کنید و بعد پذیرایی و آشپرخانه و خلاصه اول همه منزل را گردگیری کنید. بعد همین کار رو با جارو کشیدن انجام بدید. یعنی تمام منزل رو بصورت کامل جارو بکشید، تموم که شد برید سراغ کار بعدی. اینجوری حس خیلی بهتری خواهید داشت و تمیز کردن منزل براتون خسته کننده نخواهد بود و در ضمن منزلتون سریعتر هم پاک خواهد شد.

.ابزار تمیز کاری

تمام ابزار تمیز کردن خود را در یک جعبه قرار دهید

نکته دوم برای تمیز کردن سریع منزل: برای خودتون یک سطل یا جعبه بزرگ انتخاب کنید تا تمام لوازم و ابزار مورد نیاز برای تمیز کاری رو داخل اون قرار دهید. اینجوری دیگه نیاز نیست که موقع نظافت همش دنبال دستمال یا مواد پاک کننده و مواد شوینده و غیره بگردید، چون همه چی در جای مخصوص خودش و همینجا دم دستتون هست. 

آشفتگی و شلوغی منزلتان را مرتب کنید

نکته سوم برای تمیز کردن سریع خانه: به نظرم این کار رو اول از همه انجام بدید چون باعث میشه که کار نظافت منزلتون سریعتر انجام بگیره. به تک تک اتاق ها و جاهای مختلف منزلتون سر بزنید و لوازمی که ریخت و پاش هست رو مرتب کنید. همونجا سریع تصمیم بگیرید که این لوازم رو چیکار کنم؟ اگه برای کتاب ها و مجلات جای مشخصی دارید بگذارید جای خودشون و اگر لوازمی هستند که دور ریختنی می باشند سریع اونها رو داخل کیسه زباله بندازید.

اگر ظرف کثیف یا لیوان و … دیدید، اونها رو سریع ببرید و بزارید داخل سینک ظرفشویی تا بعدا در وقت خودش بشورید و موقع شستن وقتتون رو برای جمع کردنشون تلف نکنید.

بی نظمی ها رو مرتب کنید

گرد و غبار و جاروبرقی

نکته چهارم برای تمیز کردن سریع خانه: خب داریم کم کم میرسیم به قسمت اصلی ماجرا. قبل از اینکه گردگیری رو شروع کنید مطمئن بشید که کولر یا پنکه خاموش باشه چون دوباره همه چی رو بهم میریزه. تو این قسمت به جعبه لوازمی که در نکته دوم گفتیم مراجعه خواهید کرد. برای گردگیری به دو نوع وسیله احتاج خواهید داشت. اول چند دستمال مرطوب و دیگری جارو برقی.

بوسیله دستمال مرطوب شروع به گردگیری قسمتهای بالای مبل ها و همچنین قفسه ها و نرده ها، قاب عکسها، درب ها و دستگیره ها و صفحه تلویزیون و … کنید. برای جاهایی که امکان دستمال کشیدن ندارید نیاز هست که از جارو برقی کمک بگیرید مثلا برای زیر مبل ها یا پرده ها و قفسه ای بالایی. برای کنج دیوار ها هم میتونید به جاروی سر میله جارو برقی یک دستمال تمیز ببنید و اون قسمتها رو هم به کمک میله جاروبرقی گردگیری کنید.

آینه و شیشه را پاک کنید

نکته پنجم برای تمیز کردن سریع خانه: میدونم که این یه کار روتین هست و ممکنه شما هر روز این کار رو انجام بدید اما داخل لیست نکات نظافت سریع منزل ما وجود داره. برای تمیز کردن سطوحی که شیشه ای هستند و یا آینه ها از یک پارچه تمیز و شیشه پاک کن استفاده کنید و بلافاصله بعد با یه پارچه خشک و خیلی تمیز اون رو خشک کنید.

 آینه ها و شیشه ها را پاک کنید

میز وصندلی ها و سطوح سفت را ضد عفونی کنید

نکته ششم برای تمیز کردن سریع خانه: حالا نوبت این هست که برید سراغ پاک کردن سطوح سختی مثل میزها، وسایل خانه و کابینت، دستگیره ها، کلیدهای برق و جداره پریزها، ریموت کنترل و سطح تلفن و … لازم هست که بعضی از سطوح که ممکن است موجب آلودگی دست و صورت شود را نیز ضدعفونی کنید. برای ضد عفونی کافیه نیم استکان سرکه سفید یا سرکه سیب با یک استکان آب مخلوط کنید و به عنوان یک ضدعفونی کننده طبیعی ازش استفاده کنید.

برای ضدعفونی میتونید از یک اسپری چند منظوره پاک کننده به همراه یک دستمال تمیز نیز استفاده کنید. به این صورت که بعد از اسپری بر روی سطوح بلافاصله با دستمال قسمت اسپری شده را پاک کنید.

روی تمیز و ضدعفونی کردن وان، سینک و توالت تمرکز کنید

نکته هفتم برای تمیز کردن سریع خانه: مقدار کافی از مواد شوینده را روی سینک ظرفشویی، روشویی و سنگ توالت و بنده وان حمام بریزید و منتظر باشید تا چند دقیقه بمونه تا زمان کافی برای پاک کردن کثیفی ها داشته باشه.

در این بین میتونید برگردید به آشپزخانه وشروع به تمیز کردن آنجا کنید. یادتون نره که داخل مایکروفر را هم پاک کنید. بعد از آشپزخانه میتونید برگردید و روشویی و دستشویی رو پاک کنید.

هنگام تمیز کردن آشپزخانه حتما به دفع صحیح زباله ها دقت کنید تا از انتشار آلودگی داخل منزلتون جلوگیری بشه..

جارو بکشید، سپس تمیز کنید

نکته هشتم برای تمیز کردن سریع خانه: کف آشپزخانه، کفپوش پذیرایی و اتاق ها اگر از جنس سرامیک یا پارکت است، سرویس بهداشتی و جاهایی از این جنس را ابتدا جارو بکشید و سپس با یک دستمال نمدار یا تی تمیز کنید. موقع تی کشیدن این نکته رو فراموش نکنید که از دورترین گوشه اتاق شروع کنید و عقب عقب به سمت در حرکت کنید تا پاتون رو روی قسمت تی زده شده نگذارید. بعد از کشیدن تی چند دقیق صبر کنید تا زمین خشک بشه.

اگر از دستمال استفاده می کنید حتما بعد از اینکه قسمتی در حد ۴ در ۴ متر مربع رو پاک کردید، دستمال رو بشورید و مجددا شروع به کشیدن آن کنید.

هنگام جاروبرقی به حرکت خود ادامه دهید

نکته نهم برای تمیز کردن سریع خانه: هنگام جاروبرقی کشیدن نگران گوشه ها نباشید. سریع و تند جارو رو حرکت بدید و همه جای منزلتون رو پاک کنید. گوشه و کناره ها رو میتونید در آخر با جاروبرقی تمیز کنید.

بعضی از موارد رو لازم نیست که هر دفعه انجام بدید. مثلا واکس زدن مبل ها، تمیز کردن شیشه ها یا شستشوی فرش و ملحفه ها. برای اینکه بتونید درست تصمیم بگیرید، توصیه می کنیم حتما برنامه تمیز کاری با توجه به توانایی ها و وقت خود تنظیم کنید. 

به یاد داشته باشید که وسایل نظافتی خود را مرتب بشویید

نکته دهم برای تمیز کردن سریع خانه: بخشی از نظافت خانه که اغلب نادیده گرفته میشه، نگهداری از ابزار نظافت شماست. استفاده از ابزار نظافت کثیف یا یک جاروبرقی با کیسه پر تأثیر بسیار کمتری دارد و در نهایت زمان بیشتری را صرف تمیز کردن آن خواهید کرد.

خیلی از افراد در زمان نظافت منزل چون در انتها خسته می شوند، فراموش می کنند کارهایی همچون شستن دستمال تمیز کاری، خالی کردن کیسه جارو برقی و … را انجام دهند و این کار موجب میشه در استفاده بعدی دچار دردسر بشن. 

نظافت را به یک فعالیت گروهی تبدیل کنید

نکته یازدهم برای تمیز کردن سریع خانه: نظافت تیمی یکی از بهترین راه ها برای تمیز کردن سریع خانه هست. از قبل با خانواده خود برنامه ریزی کنید و برای هر فرد وظایفی را تعیین کنید. نظافت بصورت گروهی با همراهی اعضای خانواده هم می تونه تبدیل بشه به یک سرگرمی و اینجوری زحمت تمیز کردن خونه بر عهه یک نفر نخواهد بود. در ضمن خیلی سریعتر یک خونه تمیز و درخشان خواهید داشت.

نتیجه گیری:

همانطور که دیدید کار نظافت منزل اگر با برنامه ریزی دقیق و اصولی انجام بگیره نه تنها خیلی سریع خواهد بود، بلکه خسته هم نخواهید شد و حتی از نظافت ساختمون لذت نیز خواهید برد.

این راهنمای گام به گام را دنبال کنید تا از زمان خود نهایت استفاده را ببرید و خانه خود را سریع تمیز کنید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت